82_20240829_183005.jpg

Letní statistický speciál – XIV. Trestné minuty ženy

Na letní měsíce jsme si připravili statistický speciál. Vycházet bude každé úterý a čtvrtek. Zabývat se budeme hráči, vstřelenými a obdrženými brankami, kanadskému bodování hráčů, ale také se podíváme na trestné minuty a na speciální statistiky. Závěrem každého článku bude rozhovor s osobností klubu, která v dané statistice vyniká. Také přesilovky a oslabení patří do zápasů jako vše ostatní a na ty se dneska podíváme. Na závěr na pár otázek odpověděla Klára Portešová.

Ženy v sezoně 2022/23 chtěly opravdu postoupit a odpovídala tomu i místy tvrdší hra. Tato sezona drží rekord udělených trestných minut třineckému týmu. Svěřenkyně trenéra Laštůvky v tomto ročníku v 48 oslabeních dostaly 102 trestných minut. K této statistice nejvíce přispěla Romana Kiecková se 7 menšími tresty na dvě minuty, celkem tedy nasbírala 14 trestných minut.

Druhá nejpočetnější sezona na oslabení s počtem 40 oslabení je sezona 2019/20, kde si ženy připsaly 83 trestných minut. V této sezoně nejvíce trestných minut posbírala Eliška Zetková s 12 trestnými minutami.

Do třetice všeho dobrého, nebo zlého? Třetí nejpočetnější sezonou v udělování trestů třineckým hráčkám byla sezona 2018/19 s 33 oslabeními a také s 64 trestnými minutami. Nejvíce tomuto ročníku přispěly Adéla Šibrová, Kateřina Havlová a Michaela Gibiecová, všechny si připsaly 8 trestných minut.

Monika Stecová drží jeden týmový rekord. Je vůbec nejvíce vylučovanou hráčkou týmu. Za tři sezony v třineckém dresu nasbírala 53 trestných minut (průměrně 17,6 trestných minut na jednu sezonu). Na druhé pozici se nachází Markéta Janíková s 41 trestnými minutami (5 trestných minut na sezonu v průměru). Třetím nejčastěji vylučovaná hráčka v kádru je Eliška Zetková s 37 trestnými minutami (V průměru 7 trestných minut na sezonu).

Toto je vůbec poslední díl letního statistického speciálu. Děkujeme všem, kteří si léto zpříjemnili statistikami z našeho klubu. Je možné že žádná statistika, kterou jsme toto léto probrali nemusí platiti a v tom je ten sport krásný.

Teď už slibované odpovědi na otázky od Kláry Portešové.

Ahoj Kláro, jak moc ovlivňují přesilovky a oslabení zápas?

Ahoj, co se týče oslabení, tak to ovlivňuje zápas negativně, rozhodně se snažíme trestům vyhýbat, abychom v oslabení hráli co nejméně, každopádně někdy se tomu nedá vyhnout. Pak je důležité nenechat se oslabením rozhodit do zbytku zápasu.

Přesilovky ovlivňují zápas určitě pozitivně, přesilovková lajna má nacvičených pár variant, které hrajeme a které se nám osvědčily a doufáme, že budou hrát v náš prospěch i v nadcházející sezóně.

Jak se vypořádáváš s frustraci, když dostaneš trest, který podle tebe nebyl oprávněný?

Snažím se tím nenechat ovlivnit do zbytku zápasu a nehádat se s rozhodčími, holt rozhodčí má vždycky poslední slovo. Horší je, když pak tato situace třeba ovlivní zápas, to je pak frustrace větší. Pak už zbývá to prostě hodit za hlavu a poučit se pro příště.

Máš pocit, že rozhodčí někdy přísněji posuzují určité typy hráčů?

Myslím si, že je to hodně individuální v každém zápase. Někdy ano, někdy ne. Může se stát, že si rozhodčí v některém zápase víc všímají konkrétního hráče, každopádně nemyslím si, že by se to u nás stávalo často.

Máš nějakou strategii, jak se vyhnout trestným minutám, nebo to je spíše otázka náhody?

To je asi spíše otázka náhody. Samozřejmě se snažím nefaulovat a jít do souboje čistě, ale někdy tam to riziko trestu je. Někdy to vyjde, někdy zase ne.:)