Letní statistický speciál – XIII. Trestné minuty

Na letní měsíce jsme si připravili statistický speciál. Vycházet bude každé úterý a čtvrtek. Zabývat se budeme hráči, vstřelenými a obdrženými brankami, kanadskému bodování hráčů, ale také se podíváme na trestné minuty a na speciální statistiky. Závěrem každého článku bude rozhovor s osobností klubu, která v dané statistice vyniká. Také přesilovky a oslabení patří do zápasů jako vše ostatní a na ty se dneska podíváme. Na závěr na pár otázek odpověděl Filip Sikora.

Muži v sezoně 2022/23 chtěli opravdu postoupit a odpovídala tomu i místy tvrdší hra. Tato sezona drží rekord udělených trestných minut třineckému týmu. Svěřenci trenéra Kajfosze v tomto ročníku v 85 přesilovkách dostali 204 trestných minut. K této statistice nejvíce přispěl Jan Fiedor s 15 menšími tresty na dvě minuty a jedním osobním trestem na 10 minut, celkem tedy nasbíral 40 trestných minut. Tento statistický údaj je i první ve statistice trestných minut hráče za jednu sezonu.

Druhá nejpočetnější sezona na oslabení s počtem 74, je sezona 2021/22, kde si muži připsali 190 trestných minut. V této sezoně nejvíce trestných minut posbíral Lukáš Tomiczek s 36 trestnými minutami (13x2minuty a 1OS).

Do třetice všeho dobrého, nebo zlého? Třetí nejpočetnější sezonou v udělování trestů třineckým hráčům byla sezon 2023/24 s 66 oslabeními a také se 184 trestnými minutami. Nejvíce tomuto ročníku přispěl Filip Sikora s 10 menšími tresty, jedním trestem na 2+2 minuta a jedním osobáčkem, taková zajímavost že 8 z 12 faulu Filip udělal v třetí třetině zápasu.

Filip Sikora také drží jeden týmový rekord. Je vůbec nejvíce vylučovaným hráčem týmu. Za šest sezon v třineckém dresu nasbíral 126 trestných minut (průměrně 21 trestných minut na jednu sezonu). Na druhé pozici se nachází Jan Fiedor se 118 trestnými minutami (23,6 trestných minut na sezonu v průměru). Třetím nejčastěji vylučovaným hráčem v kádru je Jan Janáč s 98 trestnými minutami (v průměru 12,25 trestných minut na sezonu). S největší pravděpodobnosti Jan Janáč a společně s ním i Lukáš Tomiczek (96 TM) překonají, v následující sezoně, hranici 100. trestné minuty.

Nejvíce trestných minut v jednom zápase dostali svěřenci trenéra Kajfosze 5.3.2022 proti Plzni a to hned 21. Dvacet trestných minut dostali chlapi v zápase s Horní Suchou (22.10.2022). Trojící uzavírají Domaslavice, v tomto zápase muži dostali 19 trestných minut.

A nejvíce trestných minut v jednom zápase i se soupeřem? To je zápas s horní Suchou 22.10.2022, kde oba týmy nasbírali celkem 34 trestných minut, jak už víme z odstavec nahoře Třinec si jich připsal dvacet a Horní Suchá čtrnáct. Druhý nejpočetnější zápas v udělování trestných minut byl zápas s Domaslavicemi, celkem jich rozhodčí rozdali 32, 19 pro Třinec a 13 pro Domaslavice. Trojící uzavírá Orlová, v tomto zápase padlo 30 trestných minut, chlapci v červených dresech si jich připsali 16 a Orlová 14.

Tento díl je poslední co se mužské složky týmu týká. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděli. Teď už se pojďme orientovat na začátek sezony a fandění naším chlapům.

Samozřejmě i dnes nesmí chybět odpovědi na otázky. Konkrétně odpovídal Filip Sikora.

Ahoj Filipe, může být hráč za faul někdy pochválen?

Myslím si, že ano. Ovšem, pouze, v určitém momentu, kdy zabrání jasné gólové situaci od soupeře a není z toho například nájezd, po kterém je většinou dle procentuální úspěšnosti gól.

Připravují se hráči na rozhodčí? Vím, že tento nechává hru tvrdší nebo naopak vím že tento píská všechno?

My osobně se na to vždy připravujeme. Buď mezi spoluhráči, případně díky přípravě trenéra dle individuálních hráčů v týmu s agresivnější hrou. Většinou nás Kajfi před zápase upozorní nebo nám naopak řekne, že daný rozhodčí pouští hru tělem vice, než je zvykem.

Jak ovlivňují trestné minuty tvoji psychiku během hry?

Vzhledem k tomu, že jsem nejtrestanější hráč snad možná třetí rok po sobě, tak mě to má z pravidla ovlivnit hodně. Většinou tomu tak ale není, záleží na situaci a stavu zápasu. Mám to asi 30/70.

Jak vnímáš, když ty jsi na trestné lavici a soupeř zrovna dá gól?

Tohle je už přímá otázka, na kterou neexistuje pozitivní odpověď. Nikdo nechce jakkoliv oslabit svůj tým. V tomhle případě ani patřičné důvody nemají žádnou váhu. Proto jsem vždy zdravě naštvaný a zklamaný z faulu, který jsem provedl.