Ze superligového FBC Ostrava přichází odchovanec třineckého florbalu Šimon Kuczera. Naposledy v třineckém dresu nastupoval v sezoně 2014/15, kde odehrál 22 zápasů za juniory a 20 za dorost.
Na letní měsíce jsme si připravili statistický speciál. Vycházet bude každé úterý a čtvrtek. Zabývat se budeme hráči, vstřelenými a obdrženými brankami, kanadskému bodování hráčů, ale také se podíváme na trestné minuty a na speciální statistiky. Závěrem každého článku bude rozhovor s osobností klubu, která v dané statistice vyniká. Nejlépe se střílí, když je o jednu soupeřku méně. V dnešním díle se podíváme na vstřelené a obdržené branky v přesilovce a oslabení. Na závěr jsme si připravili rozhovor s hráčkou ženského Áčka Adélou Šíbrovou.
Nejvíce přesilovkových branek padlo v postupové sezoně 2022/23, a to celkem 31. Na druhé pozici je sezona 2021/22, kde padlo o deset přesilovkových gólů míň, tedy 21. Bronzovou medaili si uzmula sezona 2018/19, kde padlo 16 přesilovkových branek. Nejméně 2 přesilovkové branky padly v každé sezoně. V sezonách 2011/12, 2015/16 a 2020/21 padly právě jen dvě přesilovkové branky. V roce 2015/16 se o obě přesilovkové branky postaralo duo Kawuloková a Šnajdrová, první zmiňovaná obě branky dala a Šnajdrová jí nahrávala. Všechny přesilovkové góly Kawuloková dala i v sezoně 2015/16, a to konktrétně čtyři.
Ve dvou sezonách nedostaly hráčky gól v přesilovkách, konkrétně v sezonách 2020/21 a 2021/22. V sezoně 2020/21 se odehrálo jen 5 zápasů. Zatímco v sezoně 2021/22 odehrály ženy 28 zápasů. Nejvíce gólů v přesilovce obdržely ženy v sezoně 2022/23, a to 5 fíků. Na druhé pozici jsou sezony 2012/13 a 2018/19 se 3 góly, na třetí příčce je sezona 2013/14 se 2 brankami.
Oslabení snad nechce hrát žádný z týmů, a když už se do něho dostane, tak nechce, aby v něm inkasoval. Ne vždy se to však povede. Nejvíce obdržených branek v oslabení bylo v sezoně 2018/19, kdy jich padlo celkem 8. Druhý nejvyšší počet gólů v oslabení byl v letošní sezoně, jež byla první extraligovou, a to se sedmi inkasovanými góly. V sezoně 2017/1, které patří třetí místo, padlo 6 branek v oslabení Třince. V covidové sezoně 2020/21 nepadla ani jedna branka v oslabení.
V minulé sezoně (2022/23) padlo vůbec nejvíce gólů, které třinecké ženy daly v oslabení. Padlo jich dohromady 5. Na druhé pozici je sezona 2015/16 s počtem 3 branek vstřelených v oslabení. Na třetí pozici jsou sezony 2016/17 a 2017/18 s dvěma góly v početní nevýhodě. Ve zbytku sezon nedaly ženy ani jednu branku v oslabeni.
Pojďme se podívat na jednotlivé hráčky, jak se jim daří v přesilových hrách. Nejvíce přesilovkových branek vstřelila Adéla Šibrová, a to 24. O druhou příčku se dělí Petra Bieleszová a Veronika Třinecká, obě daly 13 přesilovkových tref. Třetí místo patří Kateřině Havlové, která dala 10 branek v početní výhodě. Celkem se v přesilovce prosadilo 22 hráček v třineckých barvách. Ted možná budeme trošku předbíhat. Adéla Šíbrová vévodí i tabulce nahrávaček v přesilových hrách. Nasbírala jich celkem 31. V součtu pomohla k 55 brankám Třince v přesilových hrách, což v procentuálním vyjádření znamená, že byla u 45 % všech přesilovkových tref Třince.
Adéla společně s Kateřinou Havlovou daly i nejvíce přesilovkových branek v jedné sezoně, konkrétně 8. Adéle se to povedlo v sezoně 2022/23 a Kateřině v ročníku 2018/19. Na druhém místě je Veronika Třinecká, které se podařilo v sezoně 2022/23 vypálit přesně v přesilovce sedmkrát. Třetí místo je docela frekventované a patří hned třem hráčkám. Na třetí pozici musely hráčky v sezoně vypálit v přesilovce 6 branek. Povedlo se to Veronice Třinecké (2021/22), Kláře Hrobařové (2023/24) a Adéle Šibrové (2019/20).
V oslabení se tak často branky nedávají, to už jste se dočetli, ale Petre Bieleszové se to povedlo čtyřikrát a vévodí tabulce střelkyň v oslabení. Na druhé příčce je Lucie Mišúnová a bronzová medaile patří Adéle Šibrové za 2 přesné trefy v oslabení. Dát dva góly v oslabení za jednu sezonu se povedlo jen Petre Bieleszové (2015/16) a Lucii Mišúnové (2022/23).
Toť ze statistik vše. Pojďme na rozhovor s hráčkou ženské složky týmu a trenérkou juniorek a starších žákyň Adélou Šibrovou.
Ahoj Adél, ty jsi i trenérkou. Jak se mladší kategorie připravují na hru v přesilovce?
Ahoj, u mladších (respektivě celkově) se vždy znázorní, jak mají být postavené a vysvětlí se co se od jednotlivé pozice očekává, a pak samozřejmě samotné trénování takové situace. Na přesilovou hru se připravují i celkově během tréninku, kdy je trénink zaměřený třeba na zlepšení techniky, nahrávek, střelby apod., kdy takové faktory jsou důležité pro provedení úspěšné přesilovky.
Ale třeba u kategorie, kterou jsme společně s Teri (Tereza Martynková) trénovaly, tak u juniorek, které hrály pár juniorských zápasů za sezónu, jsme přesilovku dopředu netrénovaly. Vždy před zápasem jsme té přesilovkové pětici ukázali na desce (společně se Šimonem), jak to mají hrát, respektive to, co hrají ženy, a to znaly z tréninku a zápasů žen a nějaké góly z toho padly.
Jaký je pocit vědět, že jsi se podílela na téměř polovině všech přesilovkových gólů tvého týmu?
Popravdě o tomhle jsem ani neměla ponětí. Tak teď, když už to vím, tak je to samozřejmě fajn pocit. A dalo by se tím pádem říci, že jsem dobře naplnila svou roli.
Jak důležitá je spolupráce s týmem při úspěšném provedení přesilovky?
Spolupráci bych rozdělila v rámci tréninku a zápasů. Na tréninku je důležité, aby ostatní holky, které bráni přesilovkovou formaci, bránily fakt na 1000 % ať to má ta formace co nejtěžší a tím pádem se to lépe natrénuje na zápas. V zápase je třeba důležité, aby formace pro zisk míčku, když se stane, že ho přesilovková formace ztratí, ho co nejrychleji získala zpět. A hlavně je i důležitá spolupráce mezi těmi jednotlivými hráčkami, které za sebe naskakují na hrací plochu, aby nenastala hra v 6ti.
Co považuješ za nejdůležitější faktor tvého úspěchu v přesilovkách?
Nejspíš to bude v tom, že mám poměrně slušnou kontrolu míčku – techniku a přesně a v ten pravý moment najdu spoluhráčky, které zakončí do brány, aneb jak by řekla Sabča (Sabina Zoubková) mám oči. :)
Jakým způsobem analyzujete a připravujete se na soupeřky, abyste v přesilovce byly úspěšné?
Nejdřív si musíme ujasnit, jak daný soupeř brání přesilovou hru a v závislosti na to se pak zvolí typ přesilovky, která proti tomu bude nejlepší. Následně si ji znázorníme, Šimi nám řekne, jak by jsme to měly hrát, přes koho apod., každé se třeba i vysvětli individuálně její role a jde se trénovat. Během toho si vždy ještě říkáme, co je špatně, co nám jde atd. V sezóně jsme i několikrát dostaly od Šimiho rozbor na přesilovku, takže to taky dost pomůže vyladit co je potřeba.
Můžeš popsat konkrétní přesilovkový gól nebo asistenci na kterou jsi hrdá?
Na každý gól nebo asistenci jsem hrdá, je to vždy důležité, když proměníme přesilovku. Ale vybavuje se mi jedná asistence z minulé sezóny, kdy jsme díky tomu vyhráli nad Tatranem. Zpoza brány/rohu nebo něco mezi tím jsem to nahrála nahoru na Kláru Hrobářovou a ta to pak krásně umístila, byl to gól tuším na 4:3.